Sme späť! Na internete žijú neživí influenceri a ako je to s aktivitou mozgu pri výbere značky

Neživí influenceri

Na sociálnych sieťach žijú ľudia, ktorí nikdy nežili – a sledujú ich milióny. Ešte donedávna ľudia verili, že 19 ročná Lil Miquela s 1.6 miliónmi sledovateľov bola skutočná osoba. Táto influencerka na Instagrame si môže pýtať milión dolárov za príspevok, a pritom je to iba počítačom generovaná fiktívna postava. Má niekoľko piesní na Spotify, niekoľko videí na YouTube, dokonca sa objavila v reklame pre značku Calvin Klein.

Podobný prístup zvolila i značka Balmain, ktorá si nechala nadizajnovať oblečenie pre svojich digitálnych modelov ShuduMargot a Zhi. Zo strategického pohľadu, využívanie fiktívnych postáv, ak sa uchopia správne, môže byt skôr výhodou pre rýchlejšie zapamätanie si a rozpoznanie značky, avšak je otázne, ako sa spotrebitelia stotožnia s produktami, ktoré im títo neživí influenceri ponúkajú. Lepším príkladom fiktívnej, ale tentoraz žijúcej postavy, je stavbár s pol miliónmi sledujúcimi, ktorý bol vytvorený agentúrou na podporu predaja kávy.

 

Aktivita mozgu pri výbere značky

Ľudia primárne premýšľajú o veciach, ktoré ich zaujímajú alebo trápia. Iba málokedy sa stane, že premýšľajú o značkách. A ešte zriedkavejšie o nich hovoria. Premýšľanie je častokrát vyčerpávajúce, a tak sa mu snažia vyhýbať. V skutočnosti si ľudia vyberajú také značky, o ktorých nemusia premýšľať vôbec. Značky sú pre nich ako skratka k tomu, aby urobili rýchlejšie a jednoduchšie rozhodnutie. Vedci počas štúdie sledovali aktivity mozgov u ľudí, ktorí sa rozhodovali medzi vedúcimi silnými značkami a slabšími s nižším podielom na trhu. Výsledkom bolo, že ak si ľudia vyberali značky s vyšším podielom na trhu, ich mozog zaznamenával nižšiu aktivitu, než v prípade slabších značiek. Značky s vyšším podielom na trhu poznali ľudia lepšie, a tak ich mozog využíval skratku pre rýchlejší výber. V skutočnosti, značky s najvyšším podielom na trhu sú no-brainers. Preto sú silné.

 

Krátke správy

11 ročné dievčatko vyhralo cenu Grand Prix McCannu v New Yorku. Prezentovalo ako sa ochrániť pred strelcom v škole. Poznalo to totiž z vlastnej skúsenosti. Adweek >>

Najhodnotnejšie značky za rok 2019. Amazon narástol o 37 % oproti predchádzajúcemu roku. Visual Capitalist >>

Mileniáli sú príliš chudobní, aby si kupovali vaše produkty. Adweek >>

Rodové stereotypy v britskej reklame sú odteraz zakázané. NY Times >>

Ako prinútiť ľudí, aby nepoužívali plastové tašky? Zahanbujúcimi nápismi. Adweek >>

K téme Big Data. Nástroje, ktoré používame, ovplyvňujú údaje, ktoré zhromažďujeme. Odpovede spotrebiteľov nemusia odzrkadľovať realitu. Čo je podstatné, nie je možné väčšinou merať priamo. A dokonalé dáta zriedka vedú k dokonalým rozhodnutiam. Medium >>

Mozilla FireFox opäť zmenila svoje logo. The Verge >>

 

Niekoľko reklám na záver

Čo sa stane, ak si na zasneženú stanicu vezmete karaoke súpravu?

Ako vtipne odprezentovať službu zákazníckej skúsenosti od spoločnosti SAP.

Vyhľadávač bývania, ktorý nie je určený milionárom so snobskými návykmi.

Ako spojiť ľudí na pomoc asociácii zaoberajúcou sa Alzheimerom? Pomocou farby.

Aké jednoduché je odomknúť iPhone pomocou Face ID? Stačí otvoriť oko.

WTF týždňa: Ochlpenie žien v reklame na holiace strojčeky značky Billie.

Site Footer

Sliding Sidebar